میراث جهانی بیایان لوت

تاریخ: 10 مهر 1399

چاپ کتاب چشم اندازها و لندفرم های بیابانی ایران توسط انتشارات اشپرینگر

کتاب Desert Landscapes and Landforms of Iran  تالیف دکتر مهران مقصودی (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت) توسط انتشارات اشپرینگر در حوزه ژئومورفولوژی و در سال 2020 منتشر شد. 

این کتاب جزو سری کتاب های جغرافیا و محیط طبیعی است که جلد آن توسط انتشارات طراحی شده و برای همه سری کتاب ها یکسان است. 

این کتاب نمای بی نظیر و مصور از کلیه چشم اندازها و لندفرم های بیابان های ایران را به نمایش گذاشته است. این کتاب انواع مختلف چشم اندازها و لندفرم های رودخانه ای و بادی مانند مخروط افکنه ها، کلوت ها (یاردانگ ها)، گنبدهای نمکی، تپه های ماسه ای، هودوها، پلایاها و بسیاری از لندفرم های دیگر را شرح می دهد. همچنین این کتاب تعامل انسان با چشم اندازهای بیابانی را ارائه می دهد و درباره پیشرفت های مداوم در ژئوتوریسم، سایت های میراث طبیعی و همچنین پتانسیل ها برای ژئوپارک بحث می کند. 

کتاب چشم اندازها و لندفرم های بیابان های ایران شامل بسیاری از عکس ها، تصاویر ماهواره ای، عکس های هوایی، نقشه ها، نمودارها و جداول است که یک چارچوب خوب برای ارزیابی ویژگی های مختلف ژئومورفولوژی ایجاد می کند. این مقدمه ای جامع برای محققان و دانشجویان بسیاری از رشته ها در زمینه های جغرافیا، علوم زمین، گردشگری، علوم محیطی و برنامه ریزی چشم انداز است که به ویژگی های طبیعی چشم اندازهای بیابانی علاقه مند هستند. 

این کتاب ‏هم‌اکنون در سایت springer منتشر شده است و علاقه‌مندان می‌توانند جهت ‏مشاهده آن به نشانی https://www.springer.com/gp/book/9783030589110  مراجعه نمایند.