ﺳﻪشنبه، 25 تیر 1398
Menu
تاریخ: 04 تیر 1398 13:10 نظرات: 0 بازدید: 29 مرتبه
اولین جلسه هیئت راهبردی میراث جهانی بیابان لوت برگزار شد
   اولین جلسه هیئت راهبردی میراث جهانی بیابان لوت برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی بیابان لوت، اولین جلسه هیئت راهبردی میراث جهانی بیابان لوت دیروز دوشنبه سوم تیرماه با حضور اعضای این هیئت، متشکل از نمایندگان وزارت خانه ها و دستگاه های ذی ربط، در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.

در این جلسه پس از معارفه اعضای هیئت راهبردی بیابان لوت، محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور، عنوان کرد: هدف از تشکیل هیئت راهبردی بیابان لوت تحقق اهداف مدیریت یکپارچه اولین و تنها اثر طبیعی جهانی ایران است. ایشان افزودند: بیابان لوت به دلیل گستردگی عرصه دارای پیچیدگی های مدیریتی و حفاظتی خاصی است که نیازمند همکاری و تعامل همه ذینفعان است.

 در ادامه فرهاد عزیزی مدیرکل امورپایگاه های میراث جهانی گفت: امنیت در بیابان لوت باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. عزیزی افزود: دفتر امورپایگاه های میراث فرهنگی و جهانی تلاش می­ کند با همکاری دستگاه های امنیتی یک پروتکل هماهنگی امنیتی برای بیابان لوت و سایر آثار جهانی کشور تهیه کند.

در ادامه مهران مقصودی مدیرکل پایگاه میراث جهانی بیابان لوت به ارائه چالش های مدیریتی و حفاظتی بیابان لوت پرداخت. وی ضمن نمایش نقشه مسیرهای گردشگری بیابان لوت عنوان کرد: این مسیرها  با همکاری پایگاه های استانی بیابان لوت و جمعی از راهنمایان تور در حوزه بیابان لوت تهیه شده است.

مقصودی افزود: وجود معادن و کاربری های معارض در عرصه و حریم جهانی بیابان لوت یکی دیگر از مشکلات حفاظتی بیابان لوت است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت گفت: حضور انبوه گردشگران و نبود زیرساخت های لازم، حفاظت از ارزش های جهانی بیابان لوت را با چالش های زیادی روبه رو کرده است.

مقصودی عنوان کرد: دستورالعمل گردشگری میراث جهانی بیابان لوت تهیه و تدوین شده که به همراه مسیرهای گردشگری در جلسه آتی هئیت راهبردی بیابان لوت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در ادامه اعضای هیئت راهبردی بیابان لوت به بحث و تبادل نظر در خصوص چالش های مدیریتی، گردشگری و حفاظتی بیابان لوت پرداختند و ضمن ارائه راهکارهای مناسب، ضوابط و مقررات دستگاه های ذی ربط را بازگو کردند.

در نهایت راه کارهای زیر در اولین جلسه هئیت راهبردی بیابان لوت مورد تصویب قرار گرفت:

1- برای خوردروها پارکینگ هایی در مبادی ورود به عرصه بیابان لوت ایجاد و به بهره بردار داده شود تا ساز و کار مناسب جهت ورود به بیابان لوت و حفظ ارزش های آن ایجاد شود.

2- سایت های مناسب برای برگزاری مسابقات آفرود و رالی در خارج از عرصه و حریم مکان یابی شود و تنها در این سایت ها مسابقات برگزار گردد.

3- ادامه فعالیت معادن در عرصه بیابان لوت ممنوع و در حریم آن نیز منوط به عدم آسیب به منظر طبیعی خواهد بود.

4- یگان حفاظت بیابان لوت در دل یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی ایجاد شود.

5- کلیه تورهای ورودی به بیابان لوت می بایست از پایگاه میراث جهانی بیابان لوت مجوز دریافت کنند؛ در غیر این صورت غیرقانونی تلقی خواهد شد.

6- در مدیریت و حفاظت بیابان لوت از ضوابط و دستورالعمل های کلیه دستگاه های ذی ربط کمک گرفته شود.

8- مطالعات و برنامه های آتی پایگاه میراث جهانی بیابان لوت جهت اظهار نظر در اختیار اعضای هیئت راهبردی قرار گیرد.

 

کد خبر: 7857
  •    اولین جلسه هیئت راهبردی میراث جهانی بیابان لوت برگزار شد
  •    اولین جلسه هیئت راهبردی میراث جهانی بیابان لوت برگزار شد

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل