ﺳﻪشنبه، 25 تیر 1398
Menu
تاریخ: 27 آذر 1397 17:51 نظرات: 0 بازدید: 140 مرتبه
جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند با حضور مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت برگزار شد
  جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند با حضور مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت برگزار شد
 کمیسیون گردشگری اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر به ریاست دکتر محمد رضا مجیدی و با حضور دکتر مقصودی؛ مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت در اتاق بازرگانی بیرجند برگزار شد.

دکتر مجیدی: همایش بیابان لوت باید در دستور کار  دستگاه ها و نهادهای ملی قرار گیرد
دکتر مجیدی؛ رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان با اشاره به اینکه گردشگری در کشور ما میراث پایه است عنوان کرد: گردشگری پایدار و توسعه اجتماعی محلی و اقتصاد محلی، توریسم ورزشی در دنیا رایج شده است و ماهم باید به این سمت و سو برویم. وی با بیان به اینکه گردشگری کویر را باید برای نسل های آینده نگه داریم بیان کرد: بیابان لوت تنها اثر طبیعی ما خراسان جنوبی ها است و طبق صحبت هایی که با رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور شد قرار شد وی این رویداد را در گزارش دولت بیاورد و این مراسم را بین المللی اعلام کند. وی تاکیدکرد: همایش بیابان لوت باید در دستور کار  دستگاه ها و نهادهای ملی قرار گیرد. دکتر مجیدی با بیان اینکه مقامات یونسکو و پایگاه های مرتبط را به این همایش کویرنوردی دعوت کنیم ادامه داد: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی جهت برپایی این مراسم اعلام آمادگی می کند. وی در پایان خواستار انعکاس رویداد عکس کویر در مرکز کشور شد و بیان کرد: در این همایش پیش بینی جشن ثبت اثر بیابان لوت با حضور مسئولان استانی و کشور را هم خواهیم کرد.

 
برگزاری جشن بیابان لوت 
دکتر مقصودی؛ رئیس پایگاه جهانی بیابان لوت نیز در این نشست گفت: برای به ثبت رسیدن اثر بیابان لوت باید جشن بزرگی در استان گرفته می شد که متاسفانه انجام نشد. وی با اشاره به اینکه گردشگران خارجی برای تجربه کردن در گرمترین نقطه زمین به نهبندان سفر می کنند افزود: توجه به این نوع گردشگری روز به روز در دنیا بیشتر می شود و ماهم باید بیابان لوت را بیشتر معرفی کنیم. وی افزود: در دنیا 140 ژئوپارک در 38 کشور وجود دارد عنوان کرد: توسعه پایدار، آموزش، حفاظت و مشارکت جامعه محلی محوریت نظارت یونسکو بر آثار طبیعی است. 
 
جامعه محلی از اثرهای طبیعی بی جان باید نفع ببرد
دکتر مقصودی با بیان اینکه جامعه محلی از اثرهای طبیعی بی جان باید نفع ببرد خاطرنشان کرد: توسعه گردشگری در چنین مناطقی با حفظ اثر می تواند نقش موثری در توسعه داشته باشد.
 مدیرپایگاه جهانی بیابان لوت با اشاره به اینکه حرکت هایی برای جذب توریسم انجام شده است بیان کرد: حضور گردشگر در دهسلم تداوم ندارد و این موضوع باید مورد توجه و معرفی قرار گیرد. وی ادامه داد: لوت شمالی، بیابان لوت و ریگ یلان کمتر معرفی شده است که باید از طریق همایش ها و تبلیغات توریسم را جذب کنیم.
 
نمادسازی اثرهای طبیعی در بیابان لوت 
دکتر مقصودی عنوان کرد: 35 خانه بومگردی در بیابان لوت وجود دارد که می تواند پذیرای گردشگران باشد. وی با اشاره به اینکه آموزش یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید جدی گرفته شود خاطرنشان کرد: آموزش برای تورلیدرها، مردم محلی و حتی مسئولان باید صورت گیرد تا شناخت بیشتری از ارزش های بیابان لوت و چگونگی به ثبت رسیدن آن برگزارشود. دکتر مقصودی خواستار نمادسازی اثرهای طبیعی در بیابان لوت شد و بیان کرد: هر شهری یک نماد دارد و بیابان لوت به عنوان پدیده طبیعی و بی نظیر در دنیا به گردشگران به صورت تخصصی می تواند از طریق نمادها و آموزش تخصصی معرفی شود. وی یکی از معضلات بیابان لوت نبود مسیرهای مصوب گردشگری است و گفت: در شورای راهبردی بیابان لوت در تهران باید این مسیرها را مصوب کنیم.

کنسلی مکرر پروازها؛ یکی از مهم‌ترین علت‌های کاهش گردشگر در بیابان
زهرا ملکوتی مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی نیز در این زمینه اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین علت‌های کاهش گردشگر در بیابان لوت در خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌های هم‌جوار کنسلی مکرر پروازها است.
وی با اشاره به اینکه دوری بیابان لوت از مرکز استان نیز از دیگر علت‌های کاهش گردشگر در بیابان لوت  خراسان جنوبی نسبت به استان‌های مجاور است، بیان کرد: امیدواریم با معرفی بیشتر این اثر شاهد جذب گردشگر بیشتری باشیم.


منبع: روزنامه زعفران


کد خبر: 7827
 •   جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند با حضور مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت برگزار شد
 •   جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند با حضور مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت برگزار شد
 •   جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی بیرجند با حضور مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت برگزار شد

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل