ﺳﻪشنبه، 31 اردیبهشت 1398
Menu
تاریخ: 31 خرداد 1397 16:10 نظرات: 0 بازدید: 141 مرتبه
نشست هم اندیشی فعالان گردشگری میراث جهانی بیابان لوت برگزار شد
    نشست هم اندیشی فعالان گردشگری میراث جهانی بیابان لوت برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پایگاه میراث جهانی بیابان لوت، روز چهارشنبه 30 خرداد ماه 1397، هم اندیشی فعالان گردشگری میراث جهانی بیابان لوت با حضور آقای دکتر طالبیان معاونت سازمان میراث فرهنگی، صنایع  دستی و گردشگری، آقای دکتر نصرتی رئیس مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، آقای دکتر مقصودی مدیر کل پایگاه میراث جهانی بیابان لوت، مدیران استانی پایگاه جهانی بیابان لوت، کارشناسان دفتر امور پایگاه ها و ذینفعان حوزه گردشگری بیابان لوت در راستای حل مسائل و مشکلات مدیریتی و گردشگری بیابان لوت در کاخ گلستان برگزار شد.   

در این هم اندیشی ابتدا دکتر نصرتی رئیس کاخ گلستان به میهمانان خیر مقدم گفتند و سپس دکتر مقصودی مدیر پایگاه جهانی بیابان لوت گزارش مفصلی از اقدامات مدیریتی و حفاظتی صورت گرفته در این اثر جهانی طبیعی از جمله ایجاد و ساماندهی پایگاه های استانی، راه اندازی سیستم ردیاب خودروهای ورودی به بیابان لوت، راه اندازی وب سایت بیابان لوت، منطقه بندی و تعیین مسیرهای مجاز گردشگری، انجام پژوهش با همکاری مراکز علمی کشور، تدوین دستورالعمل ها و ... را ارائه نمودند. در ادامه ایشان افزودند که مساحت عرصه بیابان لوت بیش از 22780 کلیومترمربع و محیط آن 867/8 کیلومتر است؛ بنابراین این اثر طبیعی جهانی گسترده جهت حفاظت و مدیریت یکپارچه نیازمند همکاری فعال تمامی ذینفعان است. ایشان تاکید کردند که بین توسعه گردشگری و حفاظت در این اثر طبیعی جهانی باید تعادل برقرار باشد تا توسعه پایدار اتفاق بیافتد.

در ادامه آقای دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور به ایراد سخن پرداختند و با تاکید بر اینکه ثبت آثار طبیعی در فهرست میراث جهانی بسیار سخت تر از آثار فرهنگی است، افزودند که تلاش های زیادی برای ثبت جهانی بیابان لوت صورت گرفته و لازم است تمام جنبه های حفاطت از این اثر جهانی لحاظ گردد. ایشان در ادامه تاکید کردند که از هرگونه اقدامی که موجب آسیب پذیری این اثر جهانی طبیعی شود جلوگیری به عمل خواهد آمد.

در ادامه فعالان گردشگری میراث جهانی بیابان لوت مسائل و مشکلات خود را مطرح نمودند و با هم اندیشی مسئولین و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، مدیرکل و مدیران استانی پایگاه جهانی بیابان لوت، نمایندگان ذینفعان و تورگردانان، راهکارهای لازم جهت حل مشکلات به ویژه نهایی سازی دستورالعمل گردشگری بیابان لوت با توجه به ایده ها و نظرات ذینفعان ارائه گردید.  

در ادامه دکتر رجبی زاده متخصص تنوع زیستی گزارشی از فعالیت های پژوهشی خود را در بیابان لوت ارائه نمود. ایشان عنوان کردند که تنوع زیستی در بیابان لوت بالاست اما دارای تراکم جمعیت کمی است. رجبی زاده افزود که برخی گونه های جانوری اندمیک بیابان لوت هستند و حتی برخی گونه ها اندمیک ریگ یلان هستند و در جای دیگر از جهان وجود ندارند. ایشان همچنین تاکید کردند که زیستگاه های بیابان لوت بسیار آسیب پذیر است و لازم است در این زمینه آموزش های لازم به تورها و  بازدیدکنندگان داده شود.   

در نهایت مدیران استانی پایگاه جهانی بیابان لوت در استان کرمان و استان خراسان رضوی گزارشی از عملکرد پایگاه های استانی، ازجمله اقدامات مدیریتی و حفاظتی، مرمت پایگاه ها، توسعه خانه های بومگردی، ارائه مجوز به تورهای ورودی، نصب GPS بر روی خودروهای آفرود، ایجاد و ساماندهی پارکینگ خودروها، ساخت و نصب تابلوها، پایش بازدیدکنندگان، برخورد با تورهای غیرمجاز، برگزاری آیین پاکسازی بیابان لوت و .... را ارائه نمودند.

کد خبر: 7813
  •     نشست هم اندیشی فعالان گردشگری میراث جهانی بیابان لوت برگزار شد

امتیازدهی به خبر

RSS comment feed نظرات ارسال شده (0)

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل